Substation Nedir?

Anasayfa » Substation Nedir?

 

sıcak-su-istasyonDaire Sıcak Su İstasyonları…

Daire Sıcak Su İstasyonları şebekeden gelen taze kullanım soğuk suyu plakalı ısı eşenjör ile anında ısıtır ve kalorimetreden bireysel ısıtmayı ve kullanım sıcak suyu hesaplar.

Hijyenik…

Plakalı ısı eşanjörlerinde kullanım suyu merkezi veya bireysel olarak üretildiğinde boyler sisteme ve termostatik kontrollü istasyonlara karşı daha hijyenik, verimli, uzun ömürlü ve ekonomik sistemdir. Suyun kireçlenmesi vesağlığına zarar veren lejyonella hastalık riski ortadan kalkmış olmaktadır.

 

 

 

regülatörPM-Regülatör…sunstation

Daire içinde sıcak su kullanımı olduğunda, debi miktarına göre oransal bir şekilde ısıtma hattı eşanjöre yönlendirilir. Sıcak su kullanımı sona erdiğinde merkezi ısıtma esnasında kazan dairesinden eşanjöre olan akış kesilir.

 

 

su-station-avantajKireç, magnezyum ve kalsiyum oranı olan sudur ve özellikle boylerli sistemde görülmektedir. Kireçli su insan sağlığına zarar verir, kireç tabakalarına yapışan organik (yosun, bakteri) ve inorganik (sülfat, demir) maddeler suyun kötü kokmasına neden olur, sertliğini artırır ve lezzetini azaltır, ayrıca ısıtma sistemlerinde kireç birikimi, tesisata ve ısıtma cihazlara çok zarar verir.

Lejyoner Hastalığı, Legionellaceae ailesinden L. Pneumophilia adlı bakterinin neden olduğu pnömoni yani zatürre hastalığı olarak tanımlanır. Bakteriler özellikle bekletilen durgun ılık suda, yani evde bulunan “Boyler” sistemlerde ürerler. Suyun damlacıklarının havaya saçılması sırasında solunum yoluyla akciğerlere girerek zatürreye yol açarlar. Legionella bakterilerinin üremesi için ideal ısı 40ºC’dir.

Substation merkezi ısıtma sistemi kullanan çok bloglu ve çok katlı emlak projelerinde kullanılmaktadır.

enerji-yasasıMerkezi sistemle ısıtılan binalarda bugüne kadar genel olarak daire metrekaresine göre paylaşım yapılıyordu. Uzmanlar sistemlegündüzleri evde olmadığı halde kaloriferi yanan ve kıç aylarında bile camlarını açmak zorunda kalanların enerji tasarufuna katkı sağlayacağı üzerinde duruyor.

Yeni Enerji Verimlilik Yasasına Göre:

Madde 7 (c);

“Merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezi ve lokal veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanımı miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanıllır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz.”

Madde 5;

“Merkezi sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıkları asgari 15ºC olacak şekilde ayarlanmalıdır.”

Madde 8;

“Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin %70 bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine görepaylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin, %30 u olarak kullanım mahalleri göre paylatşırılır.”

Bu yönetmeliküzere merkezi sistem ile inşa edilen tüm binalarda odaların 15ºC’nin altına düşmemesi, ısı paylaşım cihazı 8kalorimetre) kullanılması ve ısıtma giderlerinin paylaşımı zorunlu hale getirilmiştir.